نکاتی در مورد نگهداری باتری و شارژرگوشی های موبایل

تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۹/۸/۱۹ دوشنبه

باتری ها یکی از اصلی ترین و مهم ترین اجزاء تلفن های همراه امروزی محسوب می شوند. زیرا تامین انرژی و روشن ماندن گوشی هایمان بدست این عضو حساس است. یکی از معیارهای مهم در انتخاب گوشی موبایل مربوط به باتری می باشد و مراقبت و نگه داری از باتری ها امروزه یک امر لازم و ضروری است زیرا تعویض باتری تلفن های همراه علاوه بر داشتن هزینه بالا در مرور زمان به دستگاه نیز آسیب وارد می کند.

در نگه داری و استفاده از باتری دستگاه های تلفن همراه نکاتی وجود دارند که با کمک آنها علاوه بر افزایش دوام آنها در طی زمان، می توان کیفیت آنها را نیز تا حد زیادی حفظ کرد.

 

از شارژر های اورجینال خود دستگاه استفاده کنید

همواره از شارژر اصلی گوش تان استفاده کنید زیرا این شارژر بر اساس مشخصات دستگاه شما تولید شده است و هیچ وقت به باتری شما آسیب وارد نمیکند. میزان جریان خروجی هر شارژر یکی از پارامترهایی است که شارژر گوشی شما را از سایر شارژر ها متمایز می کند. اما این دلیل نمیشود تا از هر شارژری استفاده کنید. باید شارژری که قرار است آن را شارژر اصلی گوشی تان عوض کنید یا مجبور به استفاده از آن هستید. از نظر جریان خروجی شرایطی مشابه با اصلی را داشته باشد.

شارژر های اورجینال

آسیب فول شارژ کردن باتری گوشی

باتری های امروزی لیتیوم یونی هستند و به هیچ عنوان در برابر فول شارژ نشدن حساس نیستند. شما حتی اگر برای زمان کمی هم که لازم دارید میتوانید گوشی تان را به شارژر وصل کرده و جدا کنید. فول شارژ نکردن هم هیچ آسیبی به باتری وارد نمیکند. و مدت زمان شارژ گوشی هم کاملا بر اساس نیاز های شما می باشد.

 

اگر مدت زمان زیادی گوشی به شارژر متصل باشد باتری آسیب می بیند

شارژر های گوشی های همراه به صورت کاملا خودکار موقعی که باتری فول شارژ شد، جریان برق را قطع کرده و عملا مثل این است که شارژر را از دستگاه جدا کرده باشید. گوشی های هوشمند امروزی نسبت به همچین موضوعاتی هوشمند تر هستند.

 

در حین شارژ شدن گوشی با آن کار نکنید

باتری های لیتیومی در اثر گرم شدن بیش از حد دچار آسیب خواهند شد. زمانی که گوشی به شارژ وصل شده است و با آن کار می کنید بدلیل روشن بودن صفحه نمایش و درگیر بودن سایر اعضای داخلی، دمای دستگاه بالا رفته و این افزایش در مدت طولانی به باتری آسب وارد می کند. علاوه بر این بدلیل مصرف انرژی باتری در حین کار کردن مدت زمان شارژ شدن بالا رفته و سرعت آن کاهش می باید.

حین شارژ شدن گوشی با آن کار نکنید

شارژ کردن گوشی بدون کاور و در دمای مناسب

همان گونه که گفته شد، گرم شدن گوشی و باتری چه مواقعی که با گوشی کار می کنید و چه در هنگام شارژ شدن باعث رسیدن به باتری شده و از طول عمر آن کم می کند. لذا همواره سعی کنید مواقع اجرای بازی های سنگین یا شارژ کردن، حتما کاور گوشی خود را بیرون بیاورید تا از گرم شدن بیش از اندازه آن جلوگیری کنید. علاوه بر این محلی که گوشی در آن شارژ می شود تا حد امکان مکانی خنک و دارای دمای مناسبی باشد تا باتری بتواند گرمای ناشی از شارژ شدن را به خوبی دفع کرده و آسیبی به آن وارد نشود.

 

کمتر از پاوربانک ها استفاده کنید

بیشتر پاوربانک های موجود در بازار از جریان خروجی مناسبی برای شارژ کردن گوشی ها هوشمند امروزی برخوردار نیستند یا قیمت آنها در صورت وجود بسیار زیاد است. و این جریان پایین در شارژدهی سبب گرم شدن باتری و آسیب رساندن آن در طولانی مدت می شود.

کمتر از پاوربانک ها استفاده کنید

کالیبره کردن باتری چیست؟

بسیاری از مواقع برای کاربران پیش می آید که گوشی شان را فول شارژ کرده وقتی آن را روشن می کنند می بینند که مثلا باتری آنها 90 درصد را نشان می دهد. این بدلیل عدم هم خوانی سیستم عامل در تعیین میزان باتری است. این هم زمانی رخ می دهد که در طول زمان با استفاده مداوم از باتری کم کم ظرفیت آن کاهش یافته و این کاهش ظرفیت اجتناب نا پذیر است. و سیستم عامل در محاسبه مقدار شارژ و ظرفیت باتری دچار اشتباه می شود. و ممکن است یکدفعه درصد های بالایی از شارژ را در زمان های کمی از میزان شارژ باتری بکاهد.

کالیبره کردن به معنی تنظیم مجدد سیستم عامل برای آپدیت اطلاعات باتری است تا آن را بدرستی نشان دهد.

کالیبره کردن باتری

نحوه کالیبره کردن باتری در اندرورید

ابتدا شارژ باتری را تماما خالی کرده تا زمانی که گوشی خودش خاموش شود. پس از خاموش شدن مجددا گوشی را روشن نمایید تا ذخیره اضطراری باتری هم به پایان برسد و خاموش شود. گوشی را به شارژ وصل کنید و منتظر بمانید تا تماما شارژ شود. حال گوشی را روشن کرده و مجددا به برق متصل نمایید تا اگر درصد باتری از صد کمتر بود مجددا به صد درصد برسد. حال گوشی را ری استارت کنید. اگر بعد از ری استارت مجددا درصد باتری صد بود گوشی شما کالیبره شده است در غیر اینصورت مجددا گوشی را صد در صد کرده و ری استارت کنید. این کار را تا زمانی که به این هدف برسید تکرار کنید.

 

روش دیگری هم برای کالیبره کردن باتری گوشی های اندرویدی وجود دارد که برای گوشی ها روت شده قابل اجراست. برای اطلاع از روت و روش های آن مقاله "روت کردن گوشی به چه معناست و چه مزایا و معایبی دارد" را بخوانید.

و تنها فرق آن با روش قبلی استفاده از نرم افزار Battery Calibration بعد از صد در صد شدن باتری است.

 

 

درج نظر

مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد.

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است

بازگشت به بالا
تمامی حقوق مادی و معنوی اپلیکیشن و سایت، برای گروه فروشگاه اینترنتی ویرا گوشی محفوظ می‌باشد. گروه طراحان وِوِکا