اپل و ورود به دنیای شارژر بی سیم با مگ سیف

تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۹/۸/۳ شنبه

همه ما روزانه از شارژرها در گوشی های تلفن همراه یا لپ تاپ هایمان استفاده میکنیم. این شارژرها از طریق یک پورت به وسیله مورد نظرمتصل میشود. برای نمونه در گوشی های تلفن همراه امروزی اتصال غالبا از طریق پورت تایپ سی انجام میشود که در محل اتصال و موقع وصل شدن کانکتور به دستگاه اتصال از نظر فیزیکی نسبتا مقاوم است و خیلی خوب به گوشی چفت می شود. حال شما فرض کنید موقعی که گوشی تان در حال شارژ است حواستان پرت شود و گوشی تان را با خودتان بردارید یا در این حالت گوشی شما در محل اتصال شارژر یا دچار ضربه میشود و یا سیم شارژر پاره میشود. یا در نظر بگیرید که این اتفاق موقعی که پایتان به سیم شارژر لپ تاپتان گیر کند یا موجب سقوط لپ تاپ از روی میز یا در محل اتصال شارژر دچار ضربه خواهد شد.

مگ سیف

درباره مگ سیف

برای اولین بار شرکت اپل در 10 ژانویه 2006 از تکنولوژی مگ سیف در کانکتور لپ تاپ های این شرکت، مک بوک ایر و مک بوک پرو رونمایی کرد. عبارت  مگ سیف MagSafe از دو کلمه Magnetic و Safe  بترتیب بمعنی مغناطیسی و ایمن هستند. در ابتدا کانکتور های مگ سیف به شکل مستطیل بودند که در لپ تاپ های اپل تا سال 2009 استفاده میشد. در بالای این کانکتور ها یک چراغ وجود دارد و در موقع شارژ شدن دستگاه به رنگ قرمز در می آید.

مگ سیف بصورتی طراحی شده است که فرقی ندارد از کدام طرف آن را به دستگاهتان متصل کنید. به این صورت که دارای ۵ پایه هست که ۲ پایه انتهایی از هر طرف را پایه زمین، پایه وسط پایه کنترل شارژ و ۲ پایه باقی مانده که پایه های شماره ۲ از هر طرف، پایه های ولتاژ مثبت شارژ هستند. این چیدمان پایه های  مگ سیف به این شکل ، فرقی نمی کنه که شارژر را از کدام طرف به لپ تاپ مک بوک وصل می کنید .

پایه وسط یا پایه کنترل شارژ پایه ایست که اطلاعات شارژ باتری را به کمک لامپ  ال ای دی روی کانکتور به شما اطلاع میدهد.
 

پایه های مگ سیف

در قسمت خارجی و دور این پایه ها یک بخش فلزی وجود دارد که اتصال الکتریکی برقرار نمیکند و تنها بعنوان محافظ پایه ها و جاذبه مغناطیسی پورت شارژر بشمار میرود. در سال 2011 اپل در مگ سیف تغییراتی ایجاد کرد و دومین نسخه از آن را معرفی نمود. اپل نام آن را مگ سیف 2 گذاشت. تغییرات مگ سیف 2 شامل باریک شدن آن میشد و تمامی جزئیات پایه ها دست نخورده باقی مانده بود. تفاوتی چندانی از نظر سرعت و کارایی هم رخ نداده بود.

اپل از سال 2016 از مگ سیف به سمت پورت شارژ تایپ سی در مک بوک های خود مهاجرت کرد و کسی فکرش را نمیکرد که مجددا بخواهد این تکنولوژی را در دستگاه های خود استفاده کند.

 

نسخه جدید مگ سیف آیفون 12

در رخداد معرفی آیفون دوازه در سال 2020 مجددا اپل از مگ سیف اما بصورت بیسیم رونمایی کرد. در واقع اپل مگ سیف را بصورت بیسیم باز طراحی کرده است. در آیفون ها شاهد حذف شارژر از جعبه گوشی ها بودیم و این میتواند زمزمه این باشد که اپل میخواهد کم کم گوشی های خودش را به سمت استفاده از این تکنولوژی سوق دهد.

همان طور که ابتدا اپل با حذف جک 3.5 میلیمتری از گوشی های خود در آیفون 7 و سپس در نسخه های بعدی هندزفری را از کارتن گوشی هایش حذف نمود بعید نیست که در نسل های بعدی گوشی های اپل پورت شارژ نیز حذف شده و از مگ سیف بعنوان شارژر اصلی برای شارژ دستگاه های اپل استفاده شود. در این صورت هم ضخامت گوشی های آیفون کمتر شده و هم میتواند آیفون ها را به سمت جدید و باطری های بزرگ تر باز طراحی کند.

مگ سیف

اپل در معرفی آیفون 12 از مگ سیف دوو MagSafe Duo رونمایی کرد که علاوه بر شارژ یک آیفون میتوان یک دستگاه دیگر را با توان خروجی 15 وات شارژ کرد.

در شارژ بیسیم مگنتی که اپل اخیرا معرفی کرده است دیگر نگرانی کاربران برای قرار گیری صحیح دستگاه روی شارژر بیسیم حل شده است و همانند مگ سیف های اولیه مگنت شارژر درست به محل مورد نظر پشت آیفون می چسبد.

قبلا در شارژرهای وایرلس امکان استفاده از شارژر حین کار با گوشی وجود نداشت اما در این مدل جدید بدلیل اینکه شارژر به گوشی چسبیده و از قدرت چسبندگی مگنتی خوبی برخودار است. امکان جدا شدن شارژ در حین کار کردن و اتفاق پاره شدن سیم شارژر حین کار با آیفون یا کشیده شدن وجود ندارد.

این امکان در حال حاظر از آیفون هشت به بعد یعنی تمامی آیفون های تحت استاندارد Qi وجود دارد که برای آیفون 12 با توان خروجی 15 وات و برای دستگاه های قبل از آن توان خروجی 7.5 را خواهیم داشت.

شارژر های مگ سیف اپل بصورت جدا در فروشگاه های این شرکت به فروش میرسند.

با اینکه این میتواند شروع خوبی برای اپل به شمار برود ولی بد نیست بدانیم که قبل از اپل شرکت هایی همانند شیائومی از شارژر های بیسیم با سرعت شارژ دهی بسیار بالا استفاده کرده است که توان خروجی آن 20 وات است و یک گوشی را در کمتر از یک ساعت بصورت کامل شارژ میکند. شروع برای ورود اپل به دنیای شارژر های وایرلس قطعا جای پیشرفت برای افزایش سرعت شارژ دهی در نسخه های بعدی وجود دارد.

درج نظر

مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد.

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است

بازگشت به بالا
تمامی حقوق مادی و معنوی اپلیکیشن و سایت، برای گروه فروشگاه اینترنتی ویرا گوشی محفوظ می‌باشد. گروه طراحان وِوِکا