تفاوت بین 4G ، 3G و 5G در چیست؟

تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۹/۹/۱۷ دوشنبه

آیا سریعترین شبکه تلفن همراه را دارید؟ این نمادهای شبکه تلفن همراه می توانند گیج کننده باشند. در اینجا همه آنچه را که باید درباره آشنایی با فناوری اینترنت همراه بدانید آورده شده است. سرعت اینترنت همراه شما می تواند  بسیار متفاوت باشد. برخی از کشورها دارای شبکه های مخابراتی پیشرفته تری نسبت به سایر کشورها هستند. مناطق دورافتاده لزوماً کیفیت پوشش یکسانی با شهرهای بزرگ نخواهند داشت. حتی در خانه بودن نیز می تواند تاثیر بسزایی داشته باشد. تلفن هوشمند شما به شما امکان می دهد با استفاده از یک کد عددی در نزدیکی نوار سیگنال، از قدرت پوشش اینترنت تلفن همراه خود مطلع شوید.

اگر تا به حال در نوار اعلان متوجه مواردی مانند E ، 3G یا H شده باشید، می دانید که در مورد چه چیزی صحبت می کنیم اما معنی همه آن کدها چیست؟ برای آشنایی با فناوری اینترنت همراه از کمترین به سریعترین طریق کار خواهیم کرد.

ابتدا، توضیح خواهیم داد که "G" به چه معنی است؟ این علامت نمایانگر فناوری تولید "نسل" است. 1G فناوری آنالوگ مربوط به دهه 80 میلادی است. 2G فناوری دیجیتال مربوط به دهه 90 و همه چیز پس از آن متکی به سیگنالهایی است که از برج تلفن بر روی سیگنالهای رادیویی حرکت می کنند.

تفاوت 4G ، 3G و 5G

LTE مخفف Long Term Evolution است و با استاندارد ارتباطات بی سیم 4G و 5G که به منظور ارائه سرعت بیشتر نسبت به شبکه های 3G برای دستگاه های تلفن همراه مانند تلفن های هوشمند، تبلت ها و نقاط مهم بی سیم در ارتباط است، همراه است.

 

جدیدترین تکنولوژی VoLTE نام دارد که مخفف Voice Long Evolution است و در حوزه صوتی فعالیت دارد. این سرویس فقط با فناوری 4G و 5G و دستگاه های LTE که با VoLTE سازگار هستند کار می کند. با VoLTE، صدا از طریق "تغییر بسته ها" ارسال می شود و کیفیت تماس، حجم و سرعت اطلاعات به طور قابل توجهی بهبود می یابد.

 

هدف از ارتباطات بی سیم فراهم کردن ارتباط با کیفیت بالا و قابل اعتماد مانند ارتباطات سیمی (فیبر نوری) است و هر نسل جدید از خدمات نشان دهنده یک قدم بزرگ (جهش بیشتر) در این جهت است. این سفر تکاملی در سال 1979 از 1G آغاز شد و هنوز هم تا 5G ادامه دارد. هر یک از نسل ها دارای استاندارد هایی هستند که برای استفاده رسمی از اصطلاحات G باید رعایت شود. مؤسساتی هستند که وظیفه استاندارد کردن هر نسل از فناوری موبایل را دارند.

هر نسل ملزوماتی دارد که مواردی مانند توان، تأخیر و غیره را مشخص می کند که برای برآورده شدن بخشی از آن نسل لازم است. هر نسلی بر پایه تحقیق و توسعه است که از زمان آخرین نسل اتفاق افتاده است. 1G برای شناسایی فناوری بی سیم مورد استفاده قرار نگرفت تا اینکه 2G یا نسل دوم منتشر شد. وقتی شبکه های بی سیم از آنالوگ به دیجیتال رفتند، این یک جهش بزرگ در فناوری بود.

 

تفاوت 1G, 2G,3G,4G,5G

 

1G - نسل اول

این اولین نسل از فناوری تلفن همراه بود. اولین نسل شبکه تلفن همراه تجاری در اواخر دهه 70 معرفی شد و استانداردهای کاملاً اجرا شده در دهه 80 تاسیس شد که در استرالیا در سال 1987 توسط Telecom (که امروزه با عنوان Telstra شناخته می شود) معرفی شد، استرالیا اولین شبکه تلفن همراه خود را با استفاده از یک سیستم آنالوگ 1G دریافت کرد. 1G یک فناوری آنالوگ است و به طور کلی تلفن های این نسل دارای مصرف باتری بالایی بودند و کیفیت صدا پایین و بدون امنیت بود. این استاندارد ارتباطی آنالوگ، در دهه 1980 معرفی شد و تا زمانی که جایگزین ارتباطات دیجیتال 2G معرفی شد، ادامه یافت. در این نسل حداکثر سرعت 2.4 کیلوبیت بر ثانیه بود.

 

2G - نسل دوم

اولین نسخه تلفنهای 2G زمانی معرفی شدند که فناوری ارتباطی از 1G به 2G مهاجرت کرد. تفاوت اصلی بین دو سیستم تلفن همراه (1G و 2G) در این است که سیگنالهای رادیویی مورد استفاده شبکه 1G آنالوگ هستند، در حالی که شبکه های 2G دیجیتال هستند. انگیزه اصلی این نسل تهیه کانال ارتباطی ایمن و مطمئن بود. این فناوری مفهوم CDMA و GSM را پیاده سازی کرد.

شبکه های مخابراتی سلولی 2G نسل دوم به صورت تجاری در سال 1991 توسط Radiolinja (در حال حاضر بخشی از الیزا اویج) در استاندارد فن آوری GSM در فنلاند راه اندازی شد. قابلیت های 2G با اجازه دادن به چندین کاربر در یک کانال واحد از طریق multiplexing حاصل می شود. در طی 2G از تلفن های همراه برای داده ها به همراه صدا نیز استفاده می شود.

شبکه  2G

پیشرفت فناوری از 1G به 2G بسیاری از سرویسهای اساسی را که ما هنوز از آنها استفاده می کنیم، معرفی کرد، مانند پیام کوتاه، رومینگ داخلی، تماس های کنفرانسی، انتظار تماس و صورتحساب مبتنی بر سرویس ها، هزینه های مبتنی بر تماس های مسافت طولانی و صورتحساب مدت زمان مکالمه. حداکثر سرعت 2G با سرویس رادیویی General Packet (GPRS) 50 Kbps یا 1 Mbps با نرخ داده های پیشرفته برای (GSM Evolution (EDGE است. قبل از ایجاد جهش اصلی از شبکه های بی سیم 2G به 3G، کمتر شناخته شده 2.5G و 2.75G یک استاندارد موقت بود که این شکاف را برطرف می کرد.

 

3G - نسل سوم

این نسل برای اکثر فناوریهای بی سیم که ما آنها را می شناسیم و عاشق آن هستیم، استانداردها را تعیین کرد. مرورگر وب، ایمیل، بارگیری ویدیو، اشتراک گذاری عکس و سایر فناوری های هوشمند در نسل سوم معرفی شدند. در سال 2001 به طور تجاری معرفی شد، اهداف تعیین شده برای ارتباطات سیار نسل سوم، تسهیل ظرفیت بیشتر صدا و داده، پشتیبانی از طیف گسترده تری از برنامه ها و افزایش انتقال داده با هزینه کمتری بود.

استاندارد 3G از یک فن آوری جدید به نام UMTS به عنوان معماری شبکه اصلی آن، سیستم جهانی ارتباطات موبایل استفاده می کند. این شبکه جنبه های شبکه 2G را با برخی از فناوری ها و پروتکل های جدید ترکیب می کند تا سرعت داده ای بطور قابل توجهی سریعتر ارائه کند. براساس مجموعه ای از استانداردهای مورد استفاده برای دستگاه های تلفن همراه و خدمات استفاده از ارتباطات راه دور و شبکه هایی که مطابق با مشخصات بین المللی، ارتباطات بین المللی موبایل-2000 (IMT-2000) توسط اتحادیه بین المللی مخابرات است. یکی از الزامات تعیین شده توسط IMT-2000 این بود که سرعت باید حداقل 200 کیلوبیت بر ثانیه باشد تا آن را سرویس 3G بنامیم.

3G به دلیل پشتیبانی از خدمات چندرسانه ای به همراه استریم محبوبیت بیشتری پیدا کرد. در 3G، دسترسی جهانی و قابلیت حمل به انواع مختلف دستگاه (تلفن، PDA و غیره) امکان پذیر است. 3G با بهبود چگونگی فشرده سازی صدا در طی تماس، راندمان طیف فرکانس را افزایش داده است، بنابراین تماس همزمان بیشتر می تواند در همان محدوده فرکانس اتفاق بیفتد. استاندارد اتحادیه بین المللی ارتباطات از راه دور IMT-2000 سازمان ملل متحد نیاز به سرعت ثابت 2Mbps و سرعت تلفن همراه 384kbps برای یک 3G "واقعی" دارد. حداکثر سرعت نظری برای HSPA + 21.6 Mbps است.

مانند 3G ، 2G نیز به 3.5G و 3.75G تبدیل شد، زیرا ویژگی های بیشتری برای ایجاد 4G معرفی شده است و نمی توان آنرا 4G نامید. تلفن 3G نمی تواند از طریق شبکه 4G ارتباط برقرار کند، اما نسل جدیدتر تلفن ها عملاً همیشه طوری طراحی شده اند که سازگار با فناوری ارتباطی نسل قبل باشند، بنابراین یک تلفن 4G می تواند از طریق یک شبکه 3G یا حتی 2G ارتباط برقرار کند.

 

4G - نسل چهارم

4G یک فناوری بسیار متفاوت در مقایسه با 3G است و این فناوری به دلیل پیشرفت های علمی در 10 سال گذشته تقریباً عملی شده است. هدف از آن، فراهم آوردن سرعت بالا، کیفیت بالا و ظرفیت بالا برای کاربران در عین بهبود امنیت و کاهش هزینه خدمات صوتی و دیتا، چندرسانه ای و اینترنت از طریق IP است. برنامه های کاربردی بالقوه و جاری شامل دسترسی به وب موبایل اصلاح شده، خط تلفنی IP، خدمات بازی، تلویزیون همراه با کیفیت بالا، کنفرانس ویدیویی، تلویزیون سه بعدی و محاسبات ابری است.

فن آوری های کلیدی که این امکان را ایجاد کرده اند (MIMO (Multiple Output Multiple Output و (OFDM (Multiplexing Division Frequency Division می باشند. دو استاندارد مهم 4G WiMAX (اکنون از بین رفته است) و LTE (استقرار گسترده ای را مشاهده کرده است). (LTE (Long Term Evolution مجموعه ای از ارتقاء به فن آوری موجود UMTS است و در باند فرکانس 1800MHz موجود Telstra رونمایی شد.

حداکثر سرعت یک شبکه 4G هنگام حرکت دستگاه 100 مگابیت بر ثانیه یا 1 گیگابیت بر ثانیه برای ارتباطات کم تحرک مانند هنگام ایستادن یا راه رفتن است، تأخیر از حدود 300ms به کمتر از 100ms و تراکم قابل توجهی کاهش می یابد. هنگامی که 4G برای اولین بار در دسترس قرار گرفت، کمی سریعتر از 3G بود. 4G همان 4G LTE نیست که بسیار نزدیک به ملاقات معیارها باشد. برای بارگیری یک بازی جدید یا پخش یک برنامه تلویزیونی به صورت HD، می توانید آن را بدون بافر انجام دهید.

شبکه  4G

به نظر می رسد همه شرکت های مخابراتی موافق هستند که OFDM یکی از مهمترین شاخص های ارائه خدمات به صورت قانونی به عنوان 4G است. OFDM نوعی مدولاسیون دیجیتال است که در آن سیگنال در فرکانس های مختلف به چندین کانال باریک تقسیم می شود. مقدار قابل توجهی از تغییرات زیرساخت مورد نیاز برای ارائه دهندگان خدمات به منظور تأمین برق وجود دارد، زیرا تماس های صوتی در GSM ،UMTS و CDMA2000 به صورت مدار تغییر یافته است. بنابراین با اتخاذ LTE، حامل ها مجبورند مجدداً مهندسی شبکه تماس صوتی خود را انجام دهند. باز هم، ما بخش های کسری را داریم: 4.5G و 4.9G که انتقال LTE را نشان می دهد (در مرحله ای به نام LTE-Advanced Pro (MIMO ، D2D بیشتری را در راه IMT-2020 و الزامات 5G به دست می آورد.

 

5G - نسل پنجم

5G نسلی است که هم اکنون در حال توسعه است که نسبت به 4G بهبود یافته تر است. 5G داده های سریعتر، چگالی اتصال بیشتر، تأخیر بسیار کمتری را از جمله پیشرفت های دیگر به همراه دارد. برخی از برنامه های 5G شامل ارتباطات دستگاه به دستگاه، مصرف بهتر باتری و بهبود پوشش کلی بی سیم است. حداکثر سرعت 5G حدودا 35.46 گیگابیت بر ثانیه است که بیش از 35 برابر سریعتر از 4G است.

فناوری های کلیدی که باید در نظر داشته باشید: Massive MIMO ، Millimeter Wave Mobile Communications و غیره. Massive MIMO، موج میلی متر، سلول های کوچک، Li-Fi از تمام فن آوری های جدید دهه گذشته می توان برای ارائه سرعت 10 گیگابایت در ثانیه به کاربر استفاده کرد. تاخیر کم مشاهده نشود و امکان اتصال حداقل 100 میلیارد دستگاه را فراهم کند. تخمین های مختلفی برای تاریخ معرفی تجاری شبکه های 5G انجام شده است. اتحاد شبکه های موبایل نسل بعدی احساس می کند که 5G باید تا سال 2020 رها شود تا خواسته های تجاری و مصرف کننده را برآورده کند.

شبکه 5G

آشنایی با فناوری اینترنت همراه H+

H+ به دسترسی سریع بسته های تکامل یافته HSPA +)  ) اشاره دارد. پنج نسخه از این فناوری وجود دارد که هر کدام سرعت بارگیری بیشتری نسبت به نسخه قبلی را ارائه می دهند. نسخه 6 حداکثر سرعت 14.4 مگابیت در ثانیه را به ارمغان آورد ، نسخه 7 آن را به 21.1 مگابایت در ثانیه افزایش داد ، نسخه 8 آن را به 42.2 مگابیت در ثانیه افزایش داد ، نسخه 9 آن را به 84.4 مگابیت در ثانیه رساند ، قبل از اینکه با انتشار 10 بالاتر بیاید با حداکثر سرعت 168.8 مگابیت در ثانیه. همانطور که مشاهده می کنید ، این فناوری در اینجا بسیار سریع تکامل یافته است، اما برای آشنایی با فناوری اینترنت همراه که  فرد به ندرت این سرعتها را مشاهده خواهد کرد. در طول استفاده عادی این سریعترین شکل اتصال است که اکثر افراد در حال حاضر می توانند از آن استفاده کنند، اگر شبکه های جهانی 4G هنوز برای شما در دسترس نیستند.

 

 

 نحوه تنظیم و تغییر در گوشی همراه

برای آشنایی با فناوری اینترنت همراه کافیست در گوشیهای تلفن همراه هوشمند به بخش تنظیمات گوشی بروید و در آنجا از بخش تنظیمات  انواع شبکه به صورت دستی نوع شبکه دلخواه خود را انتخاب کنید بعد از چند دقیقه خواهید دید که در نوار وضعیت بالای گوشی شما علامت شبکه به صورت H یا 4G یا H+  در خواهد آمد.

 نحوه تنظیم و تغییر شبکه اینترنت در گوشی همراه


مشکلات مربوط به تغییر  شبکه در گوشی موبایل

از جمله مشکلاتی که  از عدم آشنایی با فناوری اینترنت همراه  که هنگام غیر شبکه پیش می آید اختلال در تماس های تلفنی است به این صورت که اگر شبکه ای که شما در آن بودید در حین تماس تغییر کند مشکلاتی از قبیل نویز و قطع و وصلی تماس پیش خواهد آمد. همچنین در برخی موارد برای دانلود فایل ها با تغییر شبکه اگر بدون برنامه های دانلود منیجر باشید و صرفا از مرورگر استفاده کنید دانلود شما از نو آغاز خواهد شد. با داشتن آشنایی با فناوری اینترنت همراه که گفته شد میتوان از اتفاق افتادن این مسائل جلوگیری کرد.

باید توجه شود یکی از معیارهای مهم و اساسی برای انتخاب و خرید گوشی موبایل توجه به نوع شبکه و اینترنت آن است.

 

درج نظر

مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد.

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است

بازگشت به بالا
تمامی حقوق مادی و معنوی اپلیکیشن و سایت، برای گروه فروشگاه اینترنتی ویرا گوشی محفوظ می‌باشد. گروه طراحان وِوِکا