همه چیز درباره دوربین گوشی موبایل !

تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۹/۳/۲۱ چهارشنبه

بسیاری از افراد قبل از خرید گوشی تمایل دارند که بدانند در گوشی خریداری شده آنها چه نوع دوربین و با چه مشخصاتی قرار گرفته است. سایت هایی مانند GSM Arena مشخصات مختصری را در مورد دوربین گوشی های هوشمند ارائه می دهند، اما در واقع تعداد کمی از افراد معنی آنها را می دانند. عباراتی مانند مگاپیکسل، OIS ،HDR و سایر مواردی که معمولاً هنگام مراجعه به مشخصات دوربین های تلفن همراه ذکر می شوند. این نوشته ها و اعداد واقعاً گیج کننده خواهد بود، به خصوص هنگامی که شما می خواهید بدانید کدام گوشی با کدام دوربین نیازهای شما را برآورده می کند. این مقاله به شما کمک می کند تا همه این موارد را به راحتی درک کنید و تصمیم گیری در مورد خرید تلفن همراه را برای شما آسانتر می کند.

 

همه چیز درباره دوربین گوشی موبایل

 

مگاپیکسل

مگاپیکسل دوربین گوشی موبایل

 

مگاپیکسل به تعداد عناصر تصویر کوچک در عکسی به نام پیکسل اشاره دارد. آنها معمولاً نقاط ریز یا مربعی هستند که یک تصویر دیجیتالی کامل را تشکیل می دهند. یک میلیون پیکسل به عنوان یک مگاپیکسل شناخته شده است. مگاپیکسل ها در اصل بلوک های ساختاری یک تصویر دیجیتال هستند. این بلوک ها در ردیف ها و ستون هایی شبیه به صفحه شطرنج اما در مقیاس بسیار بسیار کوچکتر مرتب شده اند. (به "اندازه پیکسل" در عکس زیر توجه کنید).

پیکسل دوربین گوشی موبایل

بخشی از تصویر بزرگنمایی شده برای نمایش پیکسل هایی که یک تصویر را تشکیل می دهند

 

مگاپیکسل همچنین ممکن است به تعداد عکسهای موجود در حسگر تصویر اشاره داشته باشد که اطلاعات نوری را برای تولید تصویر ضبط می کند. اگر تصویری دارای 12 مگاپیکسل باشد، بسیار محتمل است که روی یک سنسور با دوازده میلیون یا بیشتر ضبط شده باشد. بعداً درباره این مورد بیشتر بحث خواهیم کرد.

به یاد داشته باشید، در یک مگاپیکسل یک میلیون پیکسل وجود دارد. بنابراین، یک عکس 12 مگاپیکسلی از دوازده میلیون پیکسل ساخته شده است. این فرایند به "رزولوشن" معروف است. هرچه دوربین گوشی های هوشمند مگاپیکسلی بیشتری داشته باشد، وضوح عکس هایی که تولید می کند بالاتر است. یک دوربین با وضوح بالا (مانند دوربین شیائومی Mi 10 Pro) می تواند تصویری با جزئیات بیشتر و روشن تر از دوربینی با وضوح پایین تر به شما ارائه دهد.

این بدان معناست که اگر می خواهید عکس های تلفن هوشمند خود را که دارای مگاپیکسل بالا است را چاپ کنید، می توانید عکس های با کیفیت بالا و بدون افت کیفیت را چاپ کنید. در اصل، شما می توانید تصاویر هنری برای دیوار خود را از تصاویر تلفن همراه خود چاپ کنید.

امروزه برخی دوربین های هوشمند با تعداد مگاپیکسل بسیار بالا وجود دارند، اما مگاپیکسل به تنهایی عملکرد بهتر دوربین را تضمین نمی کند. بسیاری از عوامل دیگر نیز وجود دارد که بر کیفیت تصویر تأثیر می گذارند.

 

اندازه سنسور

اندازه سنسور دوربین گوشی موبایل

 

سنسور تصویر دوربین موبایل دستگاهی است که نور ورودی به دوربین را می گیرد و تصویر دیجیتالی را از آن تولید می کند. این جایگزینی برای فیلم عکاسی است.

اندازه سنسور از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا هرچه سنسور بزرگتر باشد، از نور بالقوه تری برخوردار می شود. هرچه نور بیشتری دریافت کند، کیفیت تصویر بهتر خواهد بود. این امر به ویژه در دوربین های گوشی های هوشمند به دلیل محدودیت در اندازه آنها بسیار مهم است.

 

مقایسه اندازه سنسور دوربین عکاسی و دوربین تلفن همراه

مقایسه ی سنسور دوربین عکاسی و دوربین گوشی موبایل

سنسورهای تلفن های هوشمند بسیار کوچکتر از سنسورهای موجود در دوربین های فول فریم استاندارد هستند

 

اندازه سنسور به اندازه فیزیکی آن اشاره دارد، اما وقتی به اندازه واقعی آنها پرداخته  می شود همه چیز می تواند کمی گیج کننده باشد. تولید کنندگان مختلف تمایل دارند در بیان اندازه از روش های مختلف اندازه گیری استفاده کنند.

اندازه سنسور گوشی های هوشمند معمولاً با استفاده از اینچ (") یا کسری از یک اینچ بیان می شود. تا به امروز، هیچ دوربین هوشمندی سنسور بزرگتر از 1 نداشته است. " در بازه 1/133” ، سنسور دوربین اصلی سامسونگ گلکسی S20 Ultra یکی از بزرگترین سنسور دوربین تلفن های هوشمند در بازار است.

بدون نیاز به داشتن دانش تکنولوژی بیش از حد فنی، آنچه شما باید در مورد سنسورهای دوربین تلفن های هوشمند بدانید این است که هرچه به یک اینچ کامل (1 اینچ) نزدیک شوید، سنسور بزرگتر است. اما چرا این موضوع مهم است؟ زیرا اندازه سنسور در اندازه پیکسل ها تأثیر دارد.

همانطور که قبلاً نیز گفته شد، سطح یک سنسور حاوی میلیون ها مناطق عکسی است که به عنوان پیکسل ها شناخته می شوند و وظیفه ضبط نور را دارند. بخشی از دلیل اینکه یک دوربین با یک سنسور بزرگ عکس های بهتری می گیرد این است که می تواند پیکسل های بیشتری را در اندازه بزرگتر از اندازه های موجود در یک سنسور کوچکتر قرار دهد.

 

اندازه پیکسل

اندازه پیکسل دوربین گوشی موبایل

 

ما قبلاً در این مقاله چند بار در مورد پیکسل ها و مگاپیکسل ها صحبت کرده ایم. آنچه این مشخصات خاص به آن اشاره دارد، اندازه هر پیکسلی است که در این سنسور مشاهده می شود.

پیکسل ها در مقیاس میکرومترها اندازه گیری می شوند که اغلب به آنها میکرون گفته می شود. نماد میکرون ها "میکرومتر" یا فقط "μm" است. یک میلی متر (1 میلی متر) برابر با 000 1 میکرومتر است.

اندازه پیکسل یکی از موارد مهمی است که هنگام خرید تلفن برای دوربین آن باید مراقب باشید. دوربینی با سنسوری که پیکسل های بزرگی دارد مطلوب تر است، زیرا هرچه پیکسل ها بزرگتر باشند احتمال اینکه از کیفیت عالی عکس بگیرید کم می شود.

یک سنسور دوربین موبایل با اندازه پیکسل 2.4 میکرومتر (مانند نمونه P40 Pro هواوی) نسبت به نمونه ای که اندازه پیکسل ریز فقط 0.8 میکرومتر دارد، بسیار برتر است. این امر به این دلیل است که پیکسل های بزرگ روی سنسور نور بیشتری جمع می کنند و احتمالاً نویز دیجیتالی کمتری دارند. این امر برای عکس گرفتن در نور کم ایده آل است. یک دوربین موبایل با پیکسل های بزرگتر احتمال دارد در شب عکس های روشن تر و واضح تری نسبت به یک سنسور با پیکسل های کوچک ثبت کند. اما از آنجا که اندازه سنسور ثابت است، هرچه پیکسلهای بیشتری را در نظر بگیرید که برای وضوح تصویر بیشتر روی آن قرار می گیرید، کوچکتر می شوند. این واقعاً چیز خوبی نیست زیرا پیکسل های کوچکتر به ویژه در نور کم مستعد ابتلا به نویز بیشتری هستند. از طرف دیگر پیکسل های بزرگتر می توانند اطلاعات بیشتری از نور دریافت کنند و بنابراین در نهایت می توانند در نور کم عملکرد بهتری داشته باشند.

به عبارت دیگر، سنسور دوربین گوشی های هوشمند 1/2.5 اینچی با 12 میلیون پیکسل (12MP) پیکسل های بزرگتری نسبت به سنسور مشابه با 20 میلیون پیکسل (20 مگاپیکسل) درون آن دارد. در این حالت ، سنسور 12 مگاپیکسلی به طور بالقوه می تواند از 20 مگاپیکسلی در نور کم بالاتر عمل کند. با این حال، دوربین 20 مگاپیکسلی وضوح بیشتری خواهد داشت.

 

دیافراگم

دیافراگم دوربین گوشی موبایل

 

به طور معمول، دیافراگم بازشویی قابل تنظیم بین لنز و سنسور است که کنترل میزان رسیدن نور به سنسور را کنترل می کند. میزان گشودگی دیافراگم با عدد f بیان می شود. میزان کم f (به عنوان مثال f / 2) به معنای دیافراگم گسترده تر از عدد f بالاتر است (به عنوان مثال f / 16). هرچه دیافراگم بازتر باشد، نور بیشتری به سنسور وارد می شود و هرچه کوچکتر باشد، نور کمتری وارد می شود. از آنجایی که در دوربین گوشی های هوشمند که دریافت میزان نور زیاد دارای اهمیت است، داشتن دیافراگم بازتر ایده آل تر نیز است و بدیهی است، نور بیشتر به معنای تصاویر بهتر است.

در دوربین گوشی های هوشمند، دیافراگم ثابت است و تعداد f از تلفن به تلفن دیگر متفاوت است. برخی از تلفن ها دیافراگم ثابت f / 2.0 دارند، برخی دیگر f / 1.7 یا حتی به اندازه f / 1.4.

دیافراگم متغیر در S9 Plus

Samsung Galaxy S9 Plus با دیافراگم متغیر

 

جالب است بدانیدهمانطور که در مثال بالا نشان داده شده است، برخی از تلفن های هوشمند در سری Galaxy S از سامسونگ که از S9 به بعد شروع می شوند دارای دیافراگم متغیر هستند.

دریچه Galaxy S10 می تواند بین دیافراگم f / 1.5 و f / 2.4 جابجا شود. سامسونگ این ویژگی را در سری Galaxy S20 نادیده گرفته است.

 

لنزها و فاصله کانونی

لنز و اندازه ی فاصله ی کانونی دوربین گوشی موبایل

 

"فاصله کانونی" به فاصله بین سنسور تصویر دوربین تا جایی که نور همگرایی و تمرکز تصویر در داخل لنز است، اشاره دارد و واحداندازه گیری آن به میلی متر است.

با این حال ، اندازه ارائه شده در اکثر مشخصات دوربین گوشی های هوشمند مانند نمونه فوق، معادل 35 میلی متر فول فریم را نشان می دهد و نه فاصله کانونی دوربین گوشی های هوشمند، که بسیار کوچکتر است.

فاصله کانونی لنز به شما ایده ای از زاویه دید آن می دهد، فاصله کانونی کوتاه برای عکسبرداری از مناظر با تلفن شما فوق العاده است، زیرا منظره ای از زاویه دید وسیع به شما می دهد که بیشتر صحنه را در بر می گیرد.

هرچه فاصله کانونی یک لنز طولانی تر باشد، سوژه شما بزرگتر دیده می شود و منظره ای که در قاب مشاهده خواهید کرد کمتر است. این حالت برای عکاسی پرتره مناسب است، حالتی که فوکوس روی شخص است، نه مناظر.

در بسیاری موارد، دوربین های عقب در تلفن های هوشمند دارای چندین دوربین با لنزهایی با فاصله کانونی مختلف هستند.

فاصله کانونی بزرگتر به معنای کاهش زاویه دید و بزرگنمایی بیشتر است ، همانطور که مصداقش در مورد لنزهای تله فوتو وجود دارد.

در مثال X2 Pro یا همان عکس بالا، فاصله کانونی تله دو برابر لنزهای زاویه باز در 52 میلی متر است. این در واقع به این معنی است که Realme X2 Pro قادر به بزرگنمایی 2 برابر OPTICAL است.

لنزهای دارای زاویه دید فوق عریض نسبت به لنزهای معمولی زاویه دید وسیع تری دارند، زیرا از فاصله کانونی کمتری مانند لنزهای فوق عریض 16 میلی متری موجود در X2 Pro برخوردار هستند.

تلفن های هوشمند تک دوربین، دوربین از لنزهایی با زاویه دید عریض برخوردار است. تلفن های هوشمند دارای دوربین دوتایی معمولاً دارای لنزهایی با زاویه دید عریض و لنز تله فوتو هستند اما سایر ترکیب ها نیز وجود دارند. فاصله کانونی و زاویه دید این لنزها با توجه به سازنده متفاوت است.

موضوع فاصله کانونی می تواند برای بعضی افراد کمی مبهم باشد، بنابراین توضیح کامل آن فقط در چند پاراگراف دشوار است.

 

عناصر لنز

عناصر لنز دوربین گوشی موبایل

 

برخی از مشخصات لنزها مانند نمونه Xiaomi Mi Note 10 شامل عددی مانند مشخصات "لنز 7P" در بالا است. این نشانه ای از تعداد عناصر لنز در آرایه لنزهای دوربین ویژه است. اعتقاد بر این است که هر چه تعداد عناصر لنز بیشتر باشد، به معنای کیفیت بهتر تصویر است.

 

تثبیت کننده یا لرزشگیر تصویر

لرزش گیر دوربین گوشی موبایل

 

تثبیت کننده تصویر به روشی اطلاق می شود که یک دوربین موبایل به منظور جلوگیری از تاری از حرکتی که در هنگام گرفتن عکس با حرکت دوربین همراه است، لرزش دوربین را کاهش می دهد. این امر به بهبود کیفیت کلی تصویر کمک می کند.

تثبیت کننده تصویر می تواند به صورت مکانیکی (OIS)، دیجیتالی (EIS) یا از طریق ترکیبی از هر دو (AIS) حاصل شود.

تثبیت کننده نوری تصویر (OIS) با حرکت سنسور تصویر یا لنزها با استفاده از ژیروسکوپ، حرکت جزئی و لرزش دوربین را کم خنثی یا کم می کند. این ضد حرکت به شما کمک می کند تا میزان تاری در تصاویر خود را که توسط هندلینگ ناپایدار ایجاد شده است را کاهش دهید.

تثبیت کننده تصویر الکترونیکی (EIS) وابسته به نرم افزار است و یک عملکرد مکانیکی نمی باشد. به دلیل روشی که به صورت دیجیتالی کار می کند، بهترین کارایی را در گرفتن فیلم پایدار با تلفن هوشمند دارد نه در عکاسی با آن.

AIS یک سیستم تثبیت کننده موجود در دستگاه های هواوی است. AIS مخفف تثبیت هوش مصنوعی است و تفاوت زیادی با EIS ندارد.

 

بزرگنمایی

بزرگنمایی دوربین گوشی موبایل

 

برای مدت طولانی، دوربین های هوشمند فقط قادر به بزرگنمایی دیجیتالی بودند. مشکل اینجاست که در بزرگنمایی دیجیتال هر چه بیشتر زوم شود، کیفیت تصویر نیز بیشتر افت خواهد کرد.

در اینجا پیکسل به یک مشکل تبدیل می شود، زیرا با بزرگنمایی دیجیتال، دوربین اساساً تصویر را می برد و سپس به صورت دیجیتالی آن را گسترش می دهد تا در فریم قرار بگیرد.

شرکت های گوشی های هوشمند هنگام معرفی تلفن ها با دوربین های متعدد در تلاش برای بهبود کیفیت تصویر هنگام بزرگنمایی با دوربین تلفن همراه، بزرگنمایی اپتیکال یا نوری را به دوربین های خود اضافه کردند.

بزرگنمایی نوری به مراتب بهتر از بزرگنمایی دیجیتال است، زیرا از لنز برای بزرگنمایی استفاده می کند، بنابراین کیفیت تصویر را حفظ می کند. متأسفانه، تلفن های دارای تنها یک دوربین نمی توانند به صورت نوری بزرگنمایی کنند.

تفاوت کیفیت در بزرگنمایی دوربین دیجیتال و نوری

تفاوت کیفیت تصویر بین بزرگنمایی دیجیتال و بزرگنمایی نوری

 

فاصله کانونی لنزهای تله فوتو تا اندازه ای مشخص می توانید بزرگنمایی کننند. همانطور که قبلاً نیز گفته شد، در تلفن های هوشمند دارای چند دوربین، ممکن است دوربین هایی با لنزهایی داشته باشید که دارای فاصله کانونی متفاوتی هستند که زاویه دیدهای مختلفی را به شما را نشان می دهند.

اگر اندازه فاصله کانونی لنزهای تله فوتو با فاصله کانونی لنزهای با زاویه دید عریض تقسیم کنید، میزان دامنه بزرگنمایی دوربین موبایل را به شما می دهد.

بسیاری از دوربین گوشی های هوشمند معمولاً دارای بزرگنمایی نوری 2 برابر هستند، زیرا به طور معمول لنزهای تله تلفن های هوشمند دارای فاصله کانونی در حدود 50 میلی متر یا بیشتر هستند و لنزهای با زاویه دید عریض عموماً نیمی از این مقدار را تشکیل می دهند.

برخی از تلفن ها مانند Honor 30S دارای بزرگنمایی نوری 3 برابر هستند. به این دلیل که در این تلفن فاصله کانونی لنز تله فوتو نسبت به دوربین اصلی با زاویه دید عریض سه برابر است.

بزرگنمایی دیجیتال در واقع یکی از دلایلی است که برخی از سازندگان تلفن های هوشمند دوربین های خود را با مگاپیکسل بالا عرضه می کنند. هرچه دوربین مگاپیکسل بیشتری داشته باشد، می توانید بدون نگرانی در مورد پیکسل ، تصویر را بصورت دیجیتالی گسترش دهید. با این حال، کیفیت تصویر هنوز رو به زوال خواهد بود.

 

پریسکوپ

پریسکوپ دوربین گوشی موبایل

 

در ادامه بحث بزرگنمایی، تولید گنندگان تلفن همراه هر روزه به دنبال بزرگنمایی بیشتر و بیشتر هستند که این امر امروزه به لطف لنز پریسکوپی محقق شده است. مانند هواوی نوا 7 پرو.

یک دوربین پریسکوپ در اصل یک سیستم دوربین است که در بدنه گوشی به صورت جانبی قرار گرفته است. بنابراین، به جای داشتن آرایه لنز زوم و سنسور به موازات پشت تلفن، عمود هستند. یک منشور یا سیستم آینه ای که در ماژول دوربین نصب شده است، منعکس کننده نوری است که با زاویه ای وارد دوربین می شود که نور را از طریق گروهی از لنزها عبور می دهد تا اینکه در نهایت به سنسور برسد.

 

چینش سیستم پیریسکوپ دوربین گوشی موبایل

 

نحوه چینش اجزای یک دوربین پریسکوپ. نور توسط منشور منعکس شده و سپس به نحوی هدایت می شود تا با زاویه ای مشخص به سنسور برخورد کند

 

این چینش سیستم دوربین پریسکوپ باعث می شود بدون اینکه پشت گوشی دارای بزرگنمایی و ضخامت بیش از حد باشد به بزرگنمایی 5 برابر و بیشتر از آن دست پیدا کرد. برای بزرگنمایی بیشتر از این، تلفن های هوشمند به بزرگنمایی دیجیتال تکیه می کنند، همانطور که قبلاً چندین بار ذکر کردیم، با بزرگنمایی تصویر به  صورت دیجیتالی دچار افت کیفیت می شود. یک دوربین پریسکوپ هوشمند می تواند بیشتر از لنز دوربین تلفن همراه تله معمولی بزرگنمایی کند بدون اینکه کیفیت عکس افت زیادی داشته باشد.

 

HDR

HDR دوربین گوشی موبایل

 

HDR مخفف High Dynamic Range یا محدوده دینامیکی بالا است. این امکان را به شما می دهد تا بین نواحی تاریک عکس (که به عنوان سایه شناخته می شوند) و نورهایی (برجسته) تعادل زیادی داشته باشید. به این ترتیب، تصویر به دست آمده نه بیش از حد شفاف می شود و نه بیش از حد تاریک.

 

عکس HDR

به منظور ایجاد یک تصویر با دامنه پویای بالا (HDR) ، یک تصویر کم رنگ با یک تصویر با رنگ زیاد ترکیب می شود

 

با فعال کردن HDR، دوربین چندین عکس را در سطح نوردهی مختلف می گیرد. سپس با استفاده از فناوری نرم افزاری، عکس ها در عکس نهایی کامپوزیت با برجستگی ها و سایه های متعادل ترکیب می شوند.

Auto-HDR بدان معنی است که دوربین می تواند صحنه را به صورت خودکار آنالیز کند و مشخص کند که آیا عکس دارای نواحی بسیار تاریک و بسیار روشن است؟ در صورت انجام این کار ، هنگام عکس گرفتن، HDR به طور خودکار فعال می شود.

در مشخصات نوشته شده بعضی دوربین تلفن همراه مشخص شده است که این دستگاه فقط دارای HDR است و نه حالت خودکار HDR، در اصل این بدان معنی است که شما مجبور خواهید بود که HDR را خودتان در تنظیمات دوربین فعال کنید و یا آن را غیرفعال کنید. اگرچه استفاده از HDR می تواند تصاویر موبایل شما را بهبود بخشد، اما اشکالاتی نیز دارد.

 

فلاش

فلاش دوربین گوشی موبایل

 

انواع مختلفی از فلاش در دوربین های گوشی های هوشمند وجود دارد که محبوب ترین آنها LED است. در این نوع فلاش از دیودهای کوچک تابش نور LED)) استفاده می شود که هنگام ورود یک جریان به آنها، نور را تولید می کنند. این LED ها می توانند روشنایی مداوم را جهت فیلم برداری با فلاش فراهم کنند.

سازنده ها در مشخصات دوربین گوشی های هوشمند خود اغلب مشخص می کنند که فلاش مورد استفاده دارای چند LED است، که می تواند یک LED، دو LED یا حتی چهار LED باشد.

یک فلاش LED تکی فقط یک درجه حرارت رنگ دارد، اما یک فلاش LED دو تایی دارای LED های دو رنگ با درجه حرارت گرم و سرد است.

با استفاده از فلاش LED دوتایی، نرم افزار تلفن تعادل بین حرارت "گرم" و "سرد" را رعایت می کند تا روشنایی مناسب تری به محیط بتاباند.

نوع دیگری از فلاش هایی که قبلا در تلفن های هوشمند دیده می شد، فلاش زنون بود. با وجود اینکه یک فلاش عالی است اما این روزها بسیاری از تلفن ها از این نوع فلاش استفاده نمی کنند، زیرا، بسیار پرهزینه و پر مصرف است و روشنایی مداوم را ارائه نمی دهد.

استفاده از فلاش ممکن است هنگام عکسبرداری در نور کم به عنوان یک راه حل خوب به نظر برسد اما فلاش گوشی های هوشمند چیزی شبیه به عکس های فلش حرفه ای نیست. فلاش می تواند یک عکس موبایل خوب را خراب کند و باید تا حد امکان از استفاده از فلاش اجتناب شود.

 

سنسور عمق

سنسور عمق دوربین گوشی موبایل

 

سنسور عمق دوربینی است که تنها وظیفه آنالیز صحنه و ایجاد نقشه عمق سه بعدی از داده های جمع آوری شده را بر عهده دارد.

نقشه های عمق برای مواردی مانند واقعیت مجازی و برنامه های واقعیت افزوده مفید هستند. در عکاسی موبایل، از نقشه های عمق برای جدا کردن پیش زمینه از پس زمینه به منظور ایجاد اثر عمیق عمق میدان بوکه، به ویژه در عکس های پرتره استفاده می شود.

در بیشتر موارد ، دوربین های عمق عکس را ضبط و ذخیره نمی کنند، فقط داده های عمق را ارائه می دهند. در نتیجه، این نوع دوربین ها معمولاً مگاپیکسلی زیادی ندارند. اکثر تلفن های هوشمند دارای دوربین عمق 0.3 مگاپیکسلی است که بسیار رایج است.

روش های مختلفی برای ایجاد نقشه عمق و همچنین انواع مختلف حسگرهای عمق وجود دارد. یکی از انواع حسگرهای عمق که به طور فزاینده ای محبوب می باشد، دوربین ToF (زمان پرواز) است.

تقریباً مانند فوکوس خودکار لیزر، دوربین ToF از نور مادون قرمز برای جمع آوری داده های عمق استفاده می کند. مدت زمانی که نور از دوربین ساطع می شود تا اطلاعات جمع آوری کند، اندازه گیری می شود و برای ایجاد نقشه عمق استفاده می شود.

 

پانوراما

پانوراما دوربین گوشی موبایل

 

این اصطلاح در اصل به توانایی دوربین در گرفتن چندین عکس و چسباندن آنها در کنار یکدیگر برای ایجاد یک عکس فوق العاده عریض ترکیبی اشاره دارد.

در برنامه دوربین می توانید به حالت پانوراما دسترسی پیدا کنید. برای گرفتن عکس پانوراما، باید اولین عکس خود را بگیرید و سپس پانورامای خود را ضبط کنید به این ترتیب که تلفن خود را از چپ به راست یا بر عکس می چرخانید.

همچنین با کج کردن دوربین خود در هنگام گرفتن عکس، می توانید عکس های پانوراما عمودی با تلفن خود بگیرید.

 

عکس پانوراما

نمونه ای از عکس پانوراما

 

هرچند با در دست گرفتن تلفن می توانید عکس های پانورامای مناسب بگیرید، اما برای رسیدن به بهترین نتیجه، بهتر است از یک سه پایه یا یک مونوپود استفاده کنید.

 

وضوح ویدیو و میزان فریم

وضوح ویدیو و میزان فریم دوربین گوشی موبایل

 

وضوح ویدیو به تعداد پیکسلی که یک فیلم در هر بعد دارد گفته می شود، چیزی شبیه به وضوح تصویر است.

رایج ترین وضوح های ویدیویی :

2160p= 4K

1080p= Full HD

720p= HD

مقدار fps ذکر شده در فریم ویدیو به "فریم در ثانیه" اشاره دارد. یک فیلم معمولی دارای 24 فریم در ثانیه است که در واقع به این معنی است که در هر ثانیه است، 24 تصویر متحرک وجود دارد که به صورت متوالی نمایش داده می شوند.

هرچه نرخ فریم بالاتر باشد، فیلم صاف تر و روان تر پخش می شود. معمولاً در دوربین های هوشمند میزان fps 60 استفاده می شود. فیلم هایی با نرخ فریم پایین و دارای تاری هستند.

نرخ فریم بالا مانند 960 فریم بر ثانیه برای فیلم های با سرعت آهسته مناسب است. با 960 تصویر گرفته شده در یک ثانیه، می توانید سرعت ویدیو را بسیار کند کنید.

 

ضبط ویدیو و تماس ویدیویی دوگانه

این بدان معناست که می توانید هنگام ضبط فیلم یا هنگام تماس ویدیویی، از هر دو دوربین جلو و عقب به طور همزمان استفاده کنید.

 

نتیجه گیری

 

همه این ویژگی ها معمولاً در برگه مشخصات دوربین گوشی های هوشمند ذکر شده است. بسیار جالب است که مواردی مانند سرعت شاتر min / max و میزان ISO در هیچ کجا ذکر نشده است با وجود اینکه این ویژگی ها نقش بزرگی در عکاسی موبایل دارند.

با این وجود، درک تمام مشخصات مورد بحث در این مقاله به شما کمک می کند تا هنگام انتخاب تلفن مناسب با دوربین مناسب تصمیم گیری آگاهانه تری اتخاذ کنید.

اگر می خواهید با تلفن خود عکس های خوبی بگیرید، صرفاً دانستن و درک مشخصات دوربین بسیار کمک شایانی به شما نمی کند. شما باید با نحوه کارکرد یک دوربین موبایل آشنا باشید و اینکه با وجود محدودیت های موجود چگونه می توانید از آن بهترین استفاده را داشته باشید.

چرا کیفیت عکس های گرفته شده مهم است؟ زیرا عکس های خوب برای به اشتراک گذاشتن آنلاین و مرور در دنیای واقعی با دوستان و خانواده عالی هستند. به علاوه، اگر عکسهای تلفن همراه شما واقعاً خوب باشند می توانید در زمینه عکاسی با آنها کسب درآمد داشته باشید.

 

 

درج نظر

مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد.

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است

بازگشت به بالا
تمامی حقوق مادی و معنوی اپلیکیشن و سایت، برای گروه فروشگاه اینترنتی ویرا گوشی محفوظ می‌باشد. گروه طراحان وِوِکا